Танцът Идва при Теб е поредица от многофункционални двудневни културни събития, насочени към младежи с различен социален статус – бежанци от Близкия Изток и Украйна, населяващи територията на София и София-област, деца, лишени от родителски грижи, както и такива от ромски или смесен етнически произход, тийнейджъри от малки населени места в България. Събитията включват: представяне на две интерактивни танцови миниатюри и провеждане на дискусия с публиката във връзка със социалните проблематики, които миниатюрите тематизират – в първия ден, и специализирано танцово ателие, насочено към целевите групи – във втория ден.
Миниатюри
Миниатюрите засягат темите съответно – за екологичната криза и за различните видове дискриминация, от които обществото ни страда. И двете проблематики са особено значими и същевременно изключително актуални за групите младежи, към които е насочен проектът.
© Nikolay Raychev
Дискусии и ателиета
© Nikolay Raychev
Дискусията и ателието се отнасят пряко към двете теми, за да задълбочат въздействието от срещата с изкуството и да подпомогнат процесите по развитието на младежите, създавайки защитена среда – поле за израз и споделяне на техните мисли, чувства и преживявания, и насърчаване на тяхната креативност.
Миниатюрите бяха представени в улична среда, което ги направи достъпни освен за специално поканените групи младежи, и за по-широк кръг публики в населените места извън столицата, част от които имат ограничен достъп до култура.
През 2023-та година Танцът Идва при Теб посети с. Дрен, с. Драгичево и градовете – Троян, Златоград, Вършец и София.
село Дрен
© Nikolay Raychev
село Драгичево
© Nikolay Raychev
град Троян
© Nikolay Raychev
град Златоград
© Nikolay Raychev
Dance comes to you workshop
За финал на проекта Танцова компания Музотанц организира едно допълнително събитие – танцов уъркшоп с музика на живо, който беше отворен – както за любители, така и за професионалисти.
С любезното съдействие на домакините ни – ХОД движенческа лаборатория, събитието се превърна в подобаващ завършек на Танцът Идва при Теб.
© Nikola Gyulmezov
Продуценти: Танцова компания Muzotanz, BB Soundscapers и Storycatchers
Хореография, режисура и драматургия: Ина Гергинова
Музика: Александър Евтимов-Шаманчето
Костюми: Велика Прахова (“Plast-tonia: Travelers:) и Константин Вълков (Differsonalities: Closer”)
Танцьори: Ина Гергинова, Мариана Капустянова, Михаил Бонев, Николай Райчев и Силвия Чернева
Видео: Силвия Чернева и Александър Евтимов-Шаманчето
Фотограф: Николай Райчев
Графичен дизайн: Александър Евтимов-Шаманчето
Партньори
SDZ, IOM-Bulgaria, SOS Детско селище – Дрен, Пътуващ театър “Скрин”, НЧ “Пробуда-1922 г” – с. Драгичево, Театър “Нюанси” – Троян, ЦПЛР Златоград, НЧ “Изгрев 2019” – с. Горна Бела речка
Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Социално ангажирани изкуства“ 2022
За предстоящи събития на Танцова компания Музотанц следете: Muzotanz Dance Company
Ина Гергинова е хореограф, танцьор, актриса, преподавател.
Вълнува се от интердисциплинарните и експериментални формати. Ина е основател на Танцова компания Музотанц, чийто фокус е социалната ангажираност в изкуството. Основно изразно средство в работата й като хореограф е съвременният танц.
В последните си две авторски представления (“Пласт-тония” и “РазЛичности”) тя развива и интереса си към употребата на танцова драматургия, мащабна сценография и т.нар. кино подходи в театъра.
Ина се занимава още с playback театър и voice over.
През 2022 г. режисира и първия си късометражен танцов филм “Inner Room”, който получава номинация за ИМПУЛС (Годишни награди на професионалната танцова общност в България).
Ина Гергинова завършва НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”, с специалност: Танцов театър през 2013-та година. Оттогава насам работи с множество български и чуждестранни хореографи, участник е в уъркшопи на преподаватели от цял свят, сред които: David Zambrano, Francisco Cordova, Rob Hayden, Marion Sparber, Alan Fuentes-Guerra, Fighting Monkey и др. Участва още в престижни форуми и фестивали, като през 2022-ра година е стипендиант на най-големия международен танцов фестивал ImPulsTanz, в обучителна програма за хореографи – ATLAS.
Създава и планира да развива платформите “Muzotanz: Live” (серии от импровизирани танцови представления с музика на живо), “M.U.T.E” (лаборатории за експериментално сътворчество между артисти от различни сфери) и онлайн платформата за съвременни социално ангажирани изкуства Move for Change. През 2022-ра Ина създава и интерактивния танцов формат Danceperimental.
Ина се занимава с playback театър от 10 години (като актриса и диригент). Тя е съосновател на Сдружение Storycatchers.
Магистърската й степен “Артистични психо-социални практики и психодрама” обогатява творческата й визия, познанията й за групова динамика и ръководене на процес, и я подтиква да се развива в още едно направление, а именно психо-социалната работа в изкуството, във връзка с което – тя създава и води различни семинари – както за артисти, така и за любители, хора с интерес в областта на театъра и танца, и групи с различни нужди.
Ина се вдъхновява и мотивира от убеждението, че изкуството е За хората, то трябва да е достъпно и “говори” за онези неща, за които обикновено се мълчи.